Regulamentul federal de achiziție („FAR”) definește „comanda de modificare” pentru a însemna „o comandă scrisă, semnată de ofițerul contractant, îndrumând contractantul să facă o modificare pe care clauza de modificări o autorizează pe ofițerul contractant să o comande fără acordul contractantului.”Departe 2.101. Întrebarea este, ce tipuri de modificări sunt autorizate de clauza modificări? Răspunsul se găsește în clauza privind modificările și în jurisprudență. Răspunsul simplu este: doar tipuri limitate de modificări și, în general, termenii și condițiile din contract nu pot fi modificate printr-o comandă de modificare. În special, metodele sau sumele de plată nu pot fi modificate, așa cum s-a demonstrat într-un caz recent. CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, Sept. 7, 2017.
departe 52.243-1, modificări-preț fix (AUG 1987), prevede

ofițerul contractant poate, în orice moment, prin ordin scris și fără notificare către garanții, dacă este cazul, să facă modificări în domeniul general de aplicare al prezentului contract în oricare sau mai multe dintre următoarele:
(1) desene, desene sau specificații atunci când livrările care urmează să fie furnizate vor fi fabricate special pentru guvern în conformitate cu desenele, desenele sau specificațiile.
(2) Metoda de expediere sau ambalare.
(3) locul livrării….

departe 52.243-2, modificări-rambursarea costurilor conține un limbaj similar, în timp ce FAR 52.243-3, Modificări-timpul și materialele permit modificări în aceleași trei elemente plus: (1) descrierea serviciilor care trebuie efectuate; (2) Timpul de performanță (adică orele zilei, zilele săptămânii etc.); (3) locul prestării serviciilor; și (4) valoarea proprietății mobilate de guvern. FAR 52.243-4, Modificări pentru contractele de construcție cu preț fix, permise modificări în (1) în specificații (inclusiv desene și modele); (2) Metoda sau modul de executare a lucrării; (3) proprietatea sau serviciile mobilate de guvern; sau (4) direcționarea accelerării în executarea lucrărilor; și (5) valoarea proprietății mobilate de Guvern.

după cum puteți vedea din rezumatul scurt al cuvintelor cheie din diferitele clauze de modificări, un ofițer contractant este constrâns și nu poate ordona modificări în termeni de plată, garanții sau alți termeni și condiții care nu sunt stabilite în clauza de modificări. (Desigur, orice modificare în domeniul de aplicare al contractului, inclusiv una în termeni de plată sau alți termeni și condiții, poate fi făcută prin utilizarea unui ordin de modificare bilateral, care este convenit de contractant.)

în CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, Sept. 7, 2017, Consiliul a luat în considerare ordinul de schimbare al unui ofițer contractant care a ajustat plățile între munca țintă și cea nețintă conținută în contract. Această comandă de modificare a ajustat taxa finală a contractantului într-un contract de rambursare a costurilor. Consiliul a considerat că agentul contractant al agenției nu avea dreptul să modifice unilateral contractul pentru a revizui această metodă de plată. Au existat mai multe motive și cazuri citate:

  • acest tip de modificare nu a implicat o modificare a domeniului general de aplicare a contractului și a serviciilor prestate, a timpului de executare sau a locului de executare. Această modificare unilaterală a afectat prevederile de plată ale contractului, care nu fac parte din domeniul general de activitate în temeiul contractului. (Această modificare a fost ” dincolo de domeniul general de aplicare și nu poate fi considerată ca fiind corectă și rezonabilă în cadrul contemplării părților la momentul încheierii contractului.”)
  • jurisprudența de lungă durată stabilește că o agenție nu are dreptul să modifice unilateral termenii și condițiile unui contract, inclusiv condițiile de plată. BF Carvin Const. Co., VABCA 3224, 92-1 BCA 24481 BCA; Welbilt Const. Inc., GSBCA 2530, 68-1 BCA 7031. (Guvernul nu are nicio bază pentru a reține plata prețului integral al unui contract și nu poate modifica unilateral dispozițiile de plată folosind clauza de modificări)
  • un ofițer contractant care administrează un contract cost plus taxă fixă nu poate reduce unilateral finanțarea la un nivel sub costurile totale suportate după încheierea executării, creând astfel o depășire a costurilor. TEM Assoc, Inc., DOTBCA 2556, 93-2 BCA 25759.
  • ASBCA a precizat că, deși Guvernul poate dispune în mod unilateral modificări ale anumitor dispoziții contractuale, atunci când termenul special al contractului pe care guvernul dorește să îl modifice este omis din lista din clauza de modificări, guvernul nu are dreptul să modifice termenul în mod unilateral și orice modificare trebuie să fie bilaterală. Statele De Coastă Petr. Co., ASBCA 31059, 88-1 BCA 20468 (Clauza modificări nu autorizează o modificare a garanției).

The Takeaway: Un ofițer contractant poate emite un ordin de modificare unilaterală, dar numai pentru lucrurile stabilite în clauza de modificări din contract. Dacă Guvernul dorește să schimbe alte lucruri (de exemplu, plăți, metode de plată, garanții), contractantul poate refuza să efectueze această modificare și să notifice ofițerul contractant că ordinul de modificare încalcă legea FAR și jurisprudența relevantă. În mod alternativ, un funcționar contractant poate modifica orice din domeniul de aplicare al contractului utilizând un ordin bilateral de modificare convenit de contractant, cu condiția respectării cerințelor concurenței din Actul Contractant („CICA”).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.