Federal Acquisition Regulation („FAR”) definiuje „zlecenie zmiany” jako „pisemne zlecenie, podpisane przez Zamawiającego, nakazujące wykonawcy dokonanie zmiany, do której Zamawiający upoważnia Zamawiającego bez zgody wykonawcy.”FAR 2.101. Pytanie brzmi, jakie rodzaje zmian są dozwolone przez klauzulę zmian? Odpowiedź znajduje się w klauzuli zmian i orzecznictwie. Prosta odpowiedź brzmi: tylko ograniczone rodzaje zmian i ogólnie Warunki Umowy nie mogą być zmienione przez zlecenie zmiany. W szczególności nie można zmienić metod płatności ani kwot, jak wykazano w niedawnym przypadku. CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, Sept. 7, 2017.
FAR 52.243-1, Changes—Fixed-Price (AUG 1987), states

Zamawiający może w dowolnym momencie, na pisemne zamówienie i bez powiadomienia poręczycieli, jeśli takie istnieją, wprowadzić zmiany w ogólnym zakresie niniejszej umowy w jednym lub kilku z następujących elementów:
(1) rysunki, projekty lub specyfikacje, Gdy dostawy, które mają być dostarczone, mają być specjalnie wyprodukowane dla rządu zgodnie z rysunkami, projektami lub specyfikacjami.
(2) sposób wysyłki Lub pakowania.
(3) miejsce dostawy….

FAR 52.243-2, zmiany-zwrot kosztów zawiera podobny język, podczas gdy FAR 52.243-3, Zmiany-czas i materiały pozwalają na zmiany w tych samych trzech pozycjach plus: (1) Opis usług do wykonania; (2) Czas wykonania (tj. godziny dnia, dni tygodnia itp.); (3) miejsce świadczenia usług; oraz (4) Ilość urządzonych przez Rząd Nieruchomości. FAR 52.243-4, Zmiany dla umów o roboty budowlane o stałej cenie, zezwolenia na zmiany w (1) specyfikacji (w tym rysunków i projektów);(2) sposób lub sposób wykonania robót; (3) nieruchomość lub usługi urządzone przez rząd; lub (4) kierowanie przyspieszeniem w wykonywaniu prac; oraz (5) Ilość Nieruchomości urządzonych przez rząd.

jak widać w krótkim opisie słów kluczowych w klauzulach dotyczących różnych zmian, Zamawiający jest ograniczony i nie może zlecać zmian w takich kwestiach, jak warunki płatności, Gwarancje lub inne warunki nie określone w klauzuli dotyczącej zmian. (Oczywiście każda zmiana w zakresie umowy, w tym w zakresie warunków płatności lub innych warunków, może być dokonana za pomocą dwustronnego zlecenia zmiany, na które wyraża zgodę wykonawca.)

In CH2M-WG Idaho, LLC, Cbca 3876, Sept. 7 lipca 2017 r. Zarząd rozpatrzył zlecenie zmiany Zamawiającego, które dostosowało płatności między pracą docelową a nie docelową zawartą w umowie. To zlecenie zmiany skorygowało ostateczną opłatę wykonawcy w umowie zwrotu kosztów. Zarząd uznał, że urzędnik kontraktowy agencji nie ma prawa jednostronnie zmieniać umowy w celu zmiany tej metody płatności. Było kilka powodów i przypadków cytowanych:

  • zmiana tego typu nie wiązała się ze zmianą ogólnego zakresu zamówienia i świadczonych usług, czasu wykonania lub miejsca wykonania. Ta jednostronna zmiana miała wpływ na postanowienia umowy dotyczące płatności, które nie są częścią ogólnego zakresu prac w ramach umowy. (Zmiana ta ” wykraczała poza zakres ogólny i nie może być uważana za sprawiedliwie i rozsądnie rozważaną przez strony w momencie zawierania umowy.”)
  • wieloletnie orzecznictwo stanowi, że agencja nie jest uprawniona do jednostronnej zmiany warunków umowy, w tym warunków płatności. BF Carvin Const. Co., VABCA 3224, 92-1 BCA ¶24481; Welbilt Const. Inc., GSBCA 2530, 68-100 (Rząd nie ma podstaw do wstrzymania płatności pełnej ceny zamówienia i nie może jednostronnie modyfikować przepisów dotyczących płatności za pomocą klauzuli zmian)
  • Zamawiający administrujący umową koszt plus opłata stała nie może jednostronnie obniżyć finansowania do poziomu poniżej łącznych poniesionych kosztów po zakończeniu realizacji, powodując tym samym przekroczenie kosztów. TEM Assoc, Inc., DOTBCA 2556, 93-25759.
  • ASBCA wyjaśnił, że chociaż rząd może jednostronnie zarządzić zmiany w niektórych postanowieniach umowy, gdy konkretny okres umowy, który rząd chce zmienić, zostanie pominięty na liście w klauzuli zmian, rząd nie ma prawa do jednostronnej zmiany terminu, a wszelkie zmiany muszą być dwustronne. Państwa Nadbrzeżne Petr. Co., ASBCA 31059, 88-1 BCA ¶ 20468 (Klauzula zmian nie upoważnia do zmiany gwarancji).

: Zamawiający może wydać jednostronne zlecenie zmiany, ale tylko w odniesieniu do rzeczy określonych w klauzuli zmian w umowie. Jeśli rząd chce zmienić inne rzeczy (np. płatności, metody płatności, Gwarancje), wykonawca może odmówić dokonania tej zmiany i powiadomić Zamawiającego, że zlecenie zmiany narusza FAR I odpowiednie orzecznictwo. Alternatywnie Zamawiający może zmienić wszystko w zakresie zamówienia za pomocą dwustronnego zlecenia zmiany uzgodnionego przez wykonawcę, pod warunkiem spełnienia wymagań konkurencji w ustawie o zamówieniach („CICA”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.