Federal Acquisition Regulation («FAR») definerer «endre rekkefølge» til å bety «en skriftlig ordre, signert av oppdragsgiver, instruere entreprenøren til å gjøre en endring Som Endringsklausulen tillater oppdragsgiver å bestille uten entreprenørens samtykke.»FAR 2.101 . Spørsmålet er, hvilke typer endringer er godkjent Av Endringsklausulen? Svaret er funnet I Endringsklausulen og caselagen. Det enkle svaret er: bare begrensede typer endringer, og generelt kan vilkårene i kontrakten ikke endres av en endringsordre. Og spesielt kan ikke betalingsmåter eller beløp endres, som vist i et nylig tilfelle. CH2M-Wg Idaho, LLC, CBCA 3876, September. 7, 2017.
FAR 52.243-1, Changes-Fixed-Price (AUG 1987), sier

Oppdragsgiveren kan når som helst, ved skriftlig ordre og uten varsel til garantiene, om noen, gjøre endringer innenfor det generelle omfanget av denne kontrakten i en eller flere av følgende:
(1) Tegninger, design eller spesifikasjoner når forsyningene som skal innredes, skal produseres spesielt for Regjeringen i samsvar med tegningene, designene eller spesifikasjonene.
(2) metode for forsendelse eller pakking.
(3) Leveringssted….

FAR 52.243-2, Endringer-Kostnad Refusjon inneholder lignende sprak, MENS FAR 52.243-3, Endringer-Tid og Materialer tillater endringer i de samme tre elementene pluss: (1) Beskrivelse av tjenester som skal utfores; (2) tidspunkt for ytelse (dvs.timer pa dagen, ukedager, etc.); (3) sted for ytelse av tjenestene; og (4) Mengde statlig møblert eiendom. FAR 52.243-4, Endringer for fastpris byggekontrakter, tillater endringer i (1) i spesifikasjonene (inkludert tegninger og design); (2) metoden eller måten å utføre arbeidet på; (3) Regjeringen møblert eiendom eller tjenester; eller (4) Dirigere akselerasjon i utførelsen av arbeidet; og (5) Mengden Av Regjeringen møblert eiendom.

som du kan se fra den korte oversikten over nøkkelordene i De ulike Endringsklausulene, er en kontraktsansvarlig begrenset, og kan ikke bestille endringer i slike ting som betalingsbetingelser, garantier eller andre vilkår og betingelser som ikke er angitt i Endringsklausulen. (Selvfølgelig kan enhver endring innenfor kontraktens omfang, inkludert en i betalingsbetingelser eller andre vilkår, gjøres ved å bruke en bilateral endringsordre, som er avtalt av entreprenøren.)

I CH2M-Wg Idaho, LLC, CBCA 3876, September. 7, 2017, vurderte Styret En Oppdragsgivers Endringsordre som justerte betalinger mellom målet og ikke – målarbeidet i kontrakten. Denne endringsordren justerte entreprenørens endelige avgift i en kostnadsrefusjonskontrakt. Styret mente at byrået contracting officer hadde ingen rett til ensidig å endre kontrakten for å revidere denne betalingsmåten. Det var flere grunner og tilfeller sitert:

  • denne typen endring innebar ikke en endring i det generelle omfanget av kontrakten og tjenestene som ble utført, tidspunkt for ytelse eller sted for ytelse. Denne ensidige endringen påvirket kontraktens betalingsbestemmelser, som ikke er en del av det generelle arbeidsomfanget under kontrakten. (Denne endringen var » utenfor det generelle omfanget og kan ikke anses å ha vært rettferdig og rimelig innenfor partenes kontemplasjon da kontrakten ble inngått.»)
  • Langvarig rettspraksis etablerer enn et byrå ikke har rett til ensidig å endre vilkårene i en kontrakt, inkludert betalingsbetingelsene. BF Carvin Const. Medeier., VABCA 3224, 92-1 bca ¶24481; Welbilt Const. Inc., GSBCA 2530, 68-1 BCA ¶ 7031. (Regjeringen har ikke grunnlag for å holde tilbake betaling av full pris på en kontrakt, og kan ikke ensidig endre betalingsbestemmelser ved Hjelp Av Endringsklausulen)
  • en oppdragsgiver som administrerer en kostnad pluss fast gebyrkontrakt, kan ikke ensidig redusere finansieringen til et nivå under totale påløpte kostnader etter at ytelsen er avsluttet, og dermed skape et kostnadsoverskridelse. Tem Assoc, Inc., DOTBCA 2556, 93-2 BCA ¶25759.
  • ASBCA har gjort det klart at Selv Om Regjeringen ensidig kan bestille endringer i visse kontraktsbestemmelser, når den spesielle kontraktsperioden Som Regjeringen ønsker å endre er utelatt fra listen I Endringsklausulen, Har Regjeringen ingen rett til å endre begrepet ensidig og enhver endring må være bilateral. Kyststatene Petr. Medeier., ASBCA 31059, 88-1 bca ¶ 20468(Endringsklausul tillater ikke endring i garantien).

Takeaway: En oppdragsgiver kan utstede en ensidig endringsordre, men bare for ting som er angitt i Endringsklausulen i kontrakten. Hvis Regjeringen ønsker å endre andre ting (for eksempel betalinger, betalingsmåter, garantier), kan entreprenøren nekte å utføre denne endringen og varsle oppdragsgiver om at endringsordren bryter FAR og relevant rettspraksis. Alternativt kan en oppdragsgiver endre noe innenfor kontraktens omfang ved hjelp av en bilateral endringsordre avtalt av entreprenøren, forutsatt at Kravene I Competition in Contracting Act («CICA») overholdes.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.