liittovaltion Hankintaasetus (”FAR”) määrittelee ”muutosjärjestyksen” tarkoittamaan ”kirjallista toimeksiantoa, jonka allekirjoittaja on allekirjoittanut ja joka ohjaa toimeksisaajaa tekemään muutoksen, jonka Muutoslauseke valtuuttaa tilaajan tilaamaan ilman toimeksisaajan suostumusta.”Kaukana 2.101. Kysymys kuuluu, millaisia muutoksia Muutoslauseke sallii? Vastaus löytyy Muutoslausekkeesta ja oikeuskäytännöstä. Yksinkertainen vastaus on: vain rajoitetun tyyppisiä muutoksia, ja yleensä sopimusehtoja ei voi muuttaa muutoskäskyllä. Ja etenkään maksutapoja tai summia ei voi muuttaa, kuten tuore tapaus osoittaa. CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, Syyskuu. 7, 2017.
FAR 52.243-1, muutokset-Kiinteä-hinta (ELO 1987), todetaan

hankintaviranomainen voi milloin tahansa kirjallisella määräyksellä ja ilman mahdollisten vakuuksien ilmoittamista tehdä tämän sopimuksen yleisen soveltamisalan mukaisia muutoksia yhteen tai useampaan seuraavista:
(1) piirustukset, piirustukset tai eritelmät, kun toimitettavat tarvikkeet on erityisesti valmistettava hallitukselle piirustusten, mallien tai eritelmien mukaisesti.
(2) lähetys-tai pakkausmenetelmä.
(3) toimituspaikka….

FAR 52.243-2, muutokset-kustannusten korvaaminen sisältää samankaltaista kieltä, kun taas FAR 52.243-3, muutokset-aika ja materiaalit mahdollistavat muutokset samaan kolmeen kohtaan plus: (1) suoritettavien palvelujen kuvaus; (2) suoritusaika (eli vuorokauden tunnit, viikonpäivät jne.).); (3) palvelujen suorituspaikka; ja (4) valtion kalustaman omaisuuden määrä. FAR 52.243-4, kiinteähintaisten rakennussopimusten muutokset, muutokset (1) eritelmissä (mukaan lukien piirustukset ja piirustukset); (2) työn suoritustapa tai-tapa; (3) Valtion kalustama omaisuus tai palvelut; tai (4) työn nopeuttamisen ohjaaminen; ja (5) Valtion kalustaman omaisuuden määrä.

kuten eri Muutoslausekkeiden avainsanojen lyhyestä juoksusta käy ilmi, sopimuspäällikkö on rajoittunut, eikä hän saa määrätä muutoksia esimerkiksi maksuehtoihin, takuisiin tai muihin ehtoihin, joita ei ole esitetty Muutoslausekkeessa. (Tietenkin kaikki sopimuksen soveltamisalaan kuuluvat muutokset, mukaan lukien maksuehtoihin tai muihin ehtoihin liittyvät muutokset, voidaan tehdä käyttämällä sopimuspuolen hyväksymää kahdenvälistä muutostilausta.)

In CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, Syyskuu. 7, 2017 lautakunta käsitteli sopimuspäällikön Muutosmääräystä, jossa soviteltiin sopimukseen sisältyvän kohdetyön ja muun kuin kohdetyön välisiä maksuja. Tämä muutosjärjestys oikaisi urakoitsijan loppumaksua kulukorvaussopimuksessa. Lautakunta katsoi, ettei viraston sopimuspäälliköllä ollut oikeutta yksipuolisesti muuttaa sopimusta tämän maksutavan tarkistamiseksi. Syitä ja tapauksia oli useita:

  • tällainen muutos ei sisältänyt sopimuksen ja suoritettujen palvelujen yleisen soveltamisalan, suoritusajan tai suorituspaikan muutosta. Tämä yksipuolinen muutos vaikutti sopimuksen maksumääräyksiin, jotka eivät kuulu sopimuksen yleiseen toimialaan. (Tämä muutos oli ” yleisen soveltamisalan ulkopuolella, eikä sen voida katsoa toteutuneen oikeudenmukaisesti ja kohtuullisesti osapuolten harkinnassa sopimusta tehtäessä.”)
  • pitkäaikaisen oikeuskäytännön mukaan virastolla ei ole oikeutta yksipuolisesti muuttaa Sopimuksen ehtoja, mukaan lukien maksuehdot. BF Carvin Const. Co., VABCA 3224, 92-1 BCA § 24481; Welbilt Const. Inc., GSBCA 2530, 68-1 BCA § 7031. (Valtiolla ei ole perusteita olla maksamatta sopimuksen koko hintaa, eikä se voi yksipuolisesti muuttaa maksumääräyksiä käyttäen Muutoslauseketta)
  • hankintaviranomainen, joka hallinnoi kustannuksia ja kiinteitä palkkioita sisältävää sopimusta, ei saa yksipuolisesti vähentää rahoitusta toteutuksen päätyttyä aiheutuneiden kokonaiskustannusten alapuolelle, mikä johtaa kustannusten ylitykseen. TEM Assoc, Inc., DOTBCA 2556, 93-2 BCA § 25759.
  • ASBCA on tehnyt selväksi, että vaikka hallitus voi yksipuolisesti määrätä muutoksia tiettyihin sopimusmääräyksiin, jos tietty sopimusehto, jota hallitus haluaa muuttaa, on jätetty pois Muutoslausekkeen luettelosta, hallituksella ei ole oikeutta muuttaa määräaikaa yksipuolisesti ja muutosten on oltava kahdenvälisiä. Rannikkovaltiot Petr. Co., ASBCA 31059, 88-1 BCA § 20468 (Muutoslauseke ei oikeuta takuun muutokseen).

The Takeaway: Hankintaviranomainen voi antaa yksipuolisen muutoskäskyn, mutta vain sopimuksen Muutoslausekkeessa määrätyistä asioista. Jos hallitus haluaa muuttaa muita asioita (esim.maksutavat, maksutavat, takuut), toimeksisaaja voi kieltäytyä tekemästä kyseistä muutosta ja ilmoittaa toimeksisaajalle, että muutosmääräys on FAR: n ja asiaa koskevan oikeuskäytännön vastainen. Vaihtoehtoisesti hankintaviranomainen voi muuttaa mitä tahansa sopimuksen soveltamisalaan kuuluvaa käyttäen sopimuspuolen hyväksymää kahdenvälistä muutosmääräystä edellyttäen, että Hankintasopimuslain (”Cica”) mukaisia Kilpailuvaatimuksia noudatetaan.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.