federální nařízení o akvizici („FAR“) definuje „příkaz ke změně“, což znamená “ písemná objednávka podepsaná zadavatelem, nařizující dodavateli provést změnu, kterou doložka o změnách opravňuje zadavatele k objednávce bez souhlasu dodavatele.“Daleko 2.101. Otázkou je, jaké typy změn jsou povoleny klauzulí změny? Odpověď se nachází v klauzuli o změnách a judikatuře. Jednoduchá odpověď zní: pouze omezené typy změn, a obecně, podmínky ve smlouvě nelze změnit příkazem ke změně. A zejména platební metody nebo částky nelze změnit, jak se ukázalo v nedávném případě. CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, září. 7, 2017.
daleko 52.243-1, Changes-Fixed-Price (AUG 1987), states

zadavatel může kdykoli písemnou objednávkou a bez upozornění na záruky, pokud existují, provést změny v obecném rozsahu této smlouvy v jednom nebo více z následujících:
(1) výkresy, vzory nebo specifikace, pokud mají být dodávky, které mají být dodány, vyrobeny speciálně pro vládu v souladu s výkresy, vzory nebo specifikacemi.
(2) způsob přepravy nebo balení.
(3) místo dodání….

daleko 52.243-2, změny-úhrada nákladů obsahuje podobný jazyk, zatímco FAR 52.243-3, Změny-čas a materiály umožňují změny ve stejných třech položkách plus: (1) popis služeb, které mají být provedeny; (2)Čas výkonu (tj. hodiny dne, dny v týdnu atd.); (3) Místo výkonu služeb; a (4) množství vládou zařízeného majetku. FAR 52.243-4, změny u stavebních smluv s pevnou cenou, umožňuje změny (1) ve specifikacích (včetně výkresů a návrhů); (2) Způsob nebo způsob provedení díla; (3) státem zařízený majetek nebo služby; nebo (4) řízení zrychlení výkonu práce; a (5) Množství vládou zařízeného majetku.

jak můžete vidět z krátkého shrnutí klíčových slov v různých doložkách o změnách, smluvní pracovník je omezen a nesmí nařídit změny v takových věcech, jako jsou platební podmínky, záruky nebo jiné podmínky, které nejsou uvedeny v doložce o změnách. (Jakákoli změna v rámci smlouvy, včetně jedné v platebních podmínkách nebo jiných podmínkách, může být samozřejmě provedena pomocí dvoustranného příkazu ke změně, který je dohodnut zhotovitelem.)

In CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, září. 7, 2017, správní rada zvážila příkaz ke změně zadavatele, který upravil platby mezi cílovou a necílovou prací obsaženou ve smlouvě. Tento příkaz ke změně upravil konečný poplatek dodavatele ve Smlouvě o úhradě nákladů. Správní rada rozhodla, že smluvní úředník agentury nemá právo jednostranně změnit smlouvu o revizi tohoto způsobu platby. Bylo uvedeno několik důvodů a případů:

  • tento typ změny nezahrnoval změnu obecného rozsahu smlouvy a poskytovaných služeb, doby plnění nebo místa plnění. Tato jednostranná změna ovlivnila platební ustanovení smlouvy, která nejsou součástí obecného rozsahu prací podle smlouvy. (Tato změna byla “ nad rámec obecného rozsahu a nelze ji považovat za spravedlivou a přiměřenou v rámci úvah stran při uzavření smlouvy.“)
  • dlouhodobá judikatura stanoví, že agentura není oprávněna jednostranně měnit podmínky smlouvy, včetně platebních podmínek. BF Carvin Const. Spolupráce., VABCA 3224, 92-1 BCA ¶24481; Welbilt Const. As., GSBCA 2530, 68-1 BCA ¶ 7031. (Vláda nemá žádný základ pro zadržení platby plné ceny smlouvy a nemůže jednostranně měnit ustanovení o platbě pomocí doložky o změnách)
  • zadavatel, který spravuje smlouvu o nákladech plus fixní poplatek, nemůže jednostranně snížit financování na úroveň nižší než celkové vynaložené náklady po uzavření plnění, čímž vznikne překročení nákladů. TEM Assoc, a.s., DOTBCA 2556, 93-2 BCA ¶25759.
  • ASBCA objasnila, že ačkoli vláda může jednostranně nařídit změny v některých ustanoveních Smlouvy, pokud je konkrétní doba smlouvy, kterou si Vláda přeje změnit, vynechána ze seznamu v klauzuli o změnách, vláda nemá právo jednostranně změnit termín a jakákoli změna musí být dvoustranná. Pobřežní Státy Petr. Spolupráce., ASBCA 31059, 88-1 BCA ¶ 20468 (ustanovení o změnách nepovoluje změnu záruky).

Stánek S Jídlem: Zadavatel může vydat jednostranný příkaz ke změně, ale pouze pro věci uvedené v klauzuli o změnách ve smlouvě. Pokud si Vláda přeje změnit jiné věci (např. platby, způsoby platby, záruky), může zhotovitel tuto změnu odmítnout a oznámit Zadavateli, že příkaz ke změně porušuje FAR a příslušnou judikaturu. Alternativně může zadavatel změnit cokoli v rámci smlouvy pomocí dvoustranného příkazu ke změně dohodnutého dodavatelem za předpokladu, že jsou splněny požadavky zákona o hospodářské soutěži („CICA“).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.