Federal Acquisition Regulation (”FAR”) definierar ”ändra ordning” för att betyda ”en skriftlig order, undertecknad av den upphandlande officer, styra entreprenören att göra en ändring som ändringarna klausulen tillåter Den upphandlande officer att beställa utan entreprenörens samtycke.”Långt 2.101. Frågan Är, Vilka typer av ändringar godkänns av Ändringsklausulen? Svaret finns i Ändringsklausulen och rättspraxis. Det enkla svaret är: endast begränsade typer av ändringar, och i allmänhet kan villkoren i kontraktet inte ändras med en ändringsorder. Och i synnerhet kan betalningsmetoder eller belopp inte ändras, vilket visas i ett nyligen fall. CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, September. 7, 2017.
långt 52.243-1, ändringar-fast pris (AUG 1987), stater

Den upphandlande tjänstemannen kan när som helst, genom skriftlig order och utan meddelande till eventuella garantier, göra ändringar inom det allmänna tillämpningsområdet för detta kontrakt i något eller flera av följande:
(1) ritningar, mönster eller SPECIFIKATIONER när de leveranser som ska tillhandahållas ska tillverkas speciellt för regeringen i enlighet med ritningar, mönster eller SPECIFIKATIONER.
(2) metod för transport eller förpackning.
(3) plats för leverans….

långt 52.243-2, ändringar-kostnadsersättning innehåller liknande språk, medan FAR 52.243-3, ändringar-tid och material tillåter ändringar i samma tre artiklar plus: (1) Beskrivning av tjänster som ska utföras; (2) tid för prestanda (dvs. timmar på dagen, veckodagar etc.); (3) plats för utförande av Tjänsterna; och (4) mängden statligt möblerad egendom. FAR 52.243-4, förändringar för fast pris byggkontrakt, tillåter förändringar i (1) i specifikationerna(inklusive ritningar och mönster); (2) metoden eller sättet för utförandet av arbetet; (3) den statligt möblerade egendomen eller Tjänsterna; eller (4) styra acceleration i utförandet av arbetet; och (5) mängden statligt möblerad egendom.

som du kan se från den korta sammanfattningen av nyckelorden i de olika Ändringsklausulerna är en upphandlande officer begränsad och får inte beställa ändringar i sådana saker som betalningsvillkor, garantier eller andra villkor som inte anges i Ändringsklausulen. (Naturligtvis kan alla ändringar inom kontraktets omfattning, inklusive en i betalningsvillkor eller andra villkor, göras med hjälp av en bilateral ändringsorder, som överenskommits av entreprenören.)

i CH2M-WG Idaho, LLC, CBCA 3876, September. 7, 2017, ansåg styrelsen en upphandlande officerens förändringsorder som justerade betalningar mellan målet och icke-målarbete som ingår i kontraktet. Denna ändringsorder justerade entreprenörens slutliga avgift i ett kostnadsåterbetalningskontrakt. Styrelsen ansåg att byråns upphandlande Tjänsteman inte hade rätt att ensidigt ändra kontraktet för att revidera denna betalningsmetod. Det fanns flera skäl och fall citerade:

  • denna typ av förändring innebar inte en förändring av den allmänna omfattningen av kontraktet och utförda tjänster, tid för prestanda eller plats för prestanda. Denna ensidiga förändring påverkade kontraktets betalningsbestämmelser, som inte ingår i den allmänna omfattningen av arbetet enligt kontraktet. (Denna förändring var ” utanför den allmänna räckvidden och kan inte anses ha varit rättvist och rimligt inom parternas kontemplation när kontraktet ingicks.”)
  • långvarig rättspraxis fastställer att en byrå inte har rätt att ensidigt ändra villkoren i ett kontrakt, inklusive betalningsvillkoren. BF Carvin Const. Co., VABCA 3224, 92-1 BCA 24481 BCA; Welbilt Const. Inc., GSBCA 2530, 68-1 BCA 2031. (Regeringen har ingen grund att hålla inne betalning av hela priset på ett kontrakt och kan inte ensidigt ändra betalningsbestämmelser med hjälp av Ändringsklausulen)
  • en upphandlande tjänsteman som administrerar ett kostnad plus fast avgiftsavtal får inte ensidigt minska finansieringen till en nivå under de totala uppkomna kostnaderna efter att prestationen har avslutats och därigenom skapa ett kostnadsöverskridande. TEM Assoc, Inc., DOTBCA 2556, 93-2 BCA 25759.
  • ASBCA har klargjort att även om regeringen ensidigt kan beställa ändringar i vissa avtalsbestämmelser, när den särskilda avtalstiden som Regeringen vill ändra utelämnas från listan i Ändringsklausulen, har regeringen ingen rätt att ändra termen ensidigt och varje förändring måste vara bilateral. Kuststaterna Petr. Co., ASBCA 31059, 88-1 BCA 20468 (Ändringsklausul tillåter inte en ändring av garantin).

Takeaway: En upphandlande tjänsteman kan utfärda en ensidig ändringsorder, men endast för saker som anges i Ändringsklausulen i kontraktet. Om regeringen vill ändra andra saker (t.ex. betalningar, betalningsmetoder, garantier) kan entreprenören vägra att utföra ändringen och meddela Den upphandlande tjänstemannen att ändringsordern bryter mot FAR och relevant rättspraxis. Alternativt kan en upphandlande Tjänsteman ändra vad som helst inom kontraktets omfattning med hjälp av en bilateral ändringsorder som överenskommits av entreprenören, förutsatt att kraven i tävlingen i avtalslagen (”CICA”) uppfylls.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.